Dveře se otevřely – vstupte!

Posted by | · | D) Tkalcovna

Autor: Milan Kuba

Expozice tkalcovství na Rejvízu zahajuje. Prostory provoněné bylinkami.

Hodinu a patnáct minut před polednem v sobotu 5. července 2008, na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje, dochází ke slavnostnímu otevření expozice tkalcovství v domě č. p. 12 na Rejvízu. Díky spolupráci Klubu přátel Zlatých Hor a Římskokatolické farnosti Zlaté Hory se našlo místo pro připomenutí velmi významného období historie zlatohorska, dosud opomíjeného. Před budovou fary se sešli pozvaní hosté ke slavnostnímu zahájení provozu expozice. Výzdoba před domkem upozorňovala na iniciátory expozice a dřevěný rozvětvený sloup s nápisy – Muzeum, Tkalcovna – směroval návštěvníky ze silnice přímo ke vchodu. Přímo v chodbě je na stěnách a panelech tištěný informační materiál předestírající tkalcovskou minulost regionu. V místnosti vpravo najdete zákoutí se starým ručním stavem a dobovým vybavením. Jak bylo v minulosti zvykem, rodina tkalce se rodila, vyrůstala, žila a pracovala v jednom prostoru se stavem, který byl vlastně výrobním prostředkem pro obživu rodiny.

Další připomenutí je voňavé.

Bylinky rozvěšené a sušené na hambálku u kamen, připomínající poslední obyvatelku domku, Frau Annu Seidlovou, kostelnici, která zde sama až do roku 1988 žila. Malinká, útlá, vždycky usměvavá, každého zvala na své pověstné čaje z bylinek. Také v den zahájení byl nabízen návštěvníkům bylinkový čaj, oslazený medem. Před tím však přítomné uvítal předseda Klubu přátel Zlatých Hor Vladimír Začal, po něm zlatohorský farář Pavel Kuchař a ke slovu byl vyzván i zástupce posledních tkalců ve Zlatých Horách pan Ladislav Beťák ze současné firmy Goldberg Textil a.s.

Příznivě zhodnotil počin klubu a řekl něco k historii i současnosti tkalcovství na zlatohorsku. Starosta Zlatých Hor Milan Rác potom zdůraznil, že do mozaiky turistických zajímavostí a pamětihodností přibývá další zajímavé místo. Vypravěč krátkozraký (nepřehlédnutelná to postava) uvedl potom na improvizovanou scénu za nataženým prostěradlem ve dveřním otvoru, tři přadleny. Ty předvedly scénku, jejíž děj ze slavné, úplně pravdivé pohádky, citlivě vyňal Roman Pavlík. Závěr scénky skončil efektním rozškubnutím prostěradla a vchod domku byl volný. A bude prozatím každý den od 11 do 16 hodin. Přijďte, budete vítáni.


One Comment

KPZH – Z našeho středu neodešel says:

20.1.2017 at 8:50

[…] samozřejmě mnoho dalšího nejen na našich stránkách, ale zejména v regionálních novinách jesenických, šumperských i […]

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.