Příspěvek k informační gramotnosti

Posted by | · · · · · · | G) Příběhy, povídky, literatura

Téma: „Jak rozeznat seriozní informace aneb jak si udržet informační gramotnost“

(návod a nejdůležitější odkazy, které jsou v češtině nebo slovenštině)

Výborné informace k tomu, jak ověřovat informace, najdete na webu pro novináře www.factczech.cz Na tomto webu najdete i návod, jak ověřit pravost fotek a videí.

Vynikajícím pomocníkem je Surfařův průvodce po internetu.

Fakta o migraci, hospodářství a dalších ověřitelných statistických číslech si ověříte nejlépe na webu Českého statistického úřadu. Tam jsou nezpochybnitelná oficiální fakta. Něco z toho si ale budete muset uvést do dalších souvislostí. Např. státní dluh s účinností vládních zásahů a příjmů z privatizace atp.

E-mailové poplašné zprávy ohledně počítačových virů, zdraví, potravin, bankovních podvodů atp. je vždy vhodné zkontrolovat na www.hoax.cz a www.myty.sk, abychom dál nešířili již mnohokrát prověřené hlouposti.

Další užitečná databáze hoaxů (tedy vědomě vyrobených lživých a dezinformačních zpráv) obsahuje lexikon na webu manipulatori.cz, kde najdete i aktuality a momentálně nejrozšířenější hoaxy. Zde také najdete důležité informace o argumentačních faulech – jak nenaletět na řečnické triky.

Pravdivost výroků politiků je vždy dobré ověřit na webu www.demagog.cz, který dle svých slov používá i prezident Miloš Zeman.

Záležitosti související s vědeckým výzkumem a další možné dezinformace z oborů akademie věd je dobré ověřovat na stránce Českého klubu skeptiků www.sisyfos.cz. (Žertovné je, že se vám pravděpodobně zobrazí gramaticky chybně napsaná doména sysifos.cz, která je starší a správce webu to dosud neopravil, ač jsem jej upozorňoval.) Na webu Sisyfa najdete i Slovník ezoteriky a pavěd, souhrn ověřených výsledků paranormálních experimentů včetně popisu metodiky jejich hodnocení a mnoho dalších užitečných informací, včetně odborných přednášek, videí a hromady odkazů na pokusy, jednoduché vědecké důkazy i ve formě videí.

Zde si také můžete za hodinku hravě vydělat cca 30 miliónů Kč (s postupem do Belgie pro daleko větší sumu), pokud se přihlásíte dle pokynů a prokážete jakékoli paranormální schopnosti.

Povšimněte si, že na těchto testech výrazně spolupracují profesionální iluzionisté, kteří se baví mnoha amatérsky předváděnými podvůdky testovaných osob a jejich web se jmenuje Falešní hráči – oni se fabulací totiž netají, takže vlastně s vámi hrají fér.

Některé zajímavé přednášky z univerzitní půdy naleznete i na webu Neurazitelný.

Chcete-li si ověřit, zda běžně nečerpáte ze státem oficiálně evidovaných dezinformačních (tedy ve skutečnosti protistátních) zdrojů, pak se podívejte zejména na databázi Ministerstva vnitra, která je uživatelsky přehledně publikována např. na webu neovlivni.cz

Leccos se dozvíme i u hlídacího psa žurnalistiky.

Další důležité a oficiální informace naleznete u státní bezpečnostní informační služby BIS

Z oficiálních zpráv našich profesionálních zpravodajských služeb pak čerpá celá řada žurnalistů, např. ve věci masívního vliv Ruska zde nebo zde,

přičemž spousty ruských dezinformací o konfliktu na Ukrajině (včetně kontroly zmanipulování videí a fotek) můžete prověřovat na webu  stopfake. Mnohé informace ruských dezinformačních webů typu Sputnik, AZ24 a dalších je dobré si ověřit u oficiálních ruských agentur TASS (i v angličtině) a RIA, protože tyto agentury nemohou tak snadno šířit úplně vymyšlené bláboly (nejsou-li v úzkých), mají-li si zachovat alespoň zdání věrohodnosti, jinak by byly světu pro smích. Při prohlížení ruských webů si bedlivě chraňte svůj počítač! Je běžné, že se vám pokusí něco podstrčit, zejména RIA.

Takže často zjistíte, jaké bludy šíří Sputnik o Rusku tím, že se podíváte na oficiální ruské zpravodajství. (Pochopitelně je to dobré hned dobré doplnit informacemi třeba z BBC : )

Další zajímavosti a aktuality o informačních manipulacích přináší např. slovenský web Antipropaganda.

A kdo se chce podívat na mezinárodní databáze, jistě využije mnoho dalších odkazů pro fake-news.

Zdravou skepsi při posuzování informací!


No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.