Novinky

Co kde na webu KPZH?

Posted by | 2 prosince

Nejlepší přehled a třídění článků v našich Klubových Timesech, nejlépe s využitím rubrik na pravé (příp. spodní) liště. V článcích jsou pak časté odkazy do naší fotogalerie. Samozřejmě si můžete otevřít i fotogalerii samostatně, ale lepší informace přinese přečtení článku, v němž jsou do fotoalb na patřičných místech odkazy. Navíc v článcích najdete i další […]

Celý článek

Nová publikace KPZH

Posted by | 17 července

Na naší pravidelné čtvrteční klubové schůzi 6. července 2024 jsme oslavovali nejen novou klubovnu, ale stejně radostně i vydání nové publikace „Příběhy a povídky ze Zlatohorska„, kterou jsme právě vydali k výročí 800 let od založení města Zlaté Hory. Brožura obsahuje jak něco z historie klubu, tak i další řadu příběhů, vzpomínek a povídek ze […]

Celý článek

Kahance na mezinárodním folklórním festivalu v Javorníku

Posted by | 8 července

Mnozí nevěří, že jsou možné časoprostorové přesuny. Ale i letošní mezinárodní folklórní festival v Javorníku je toho důkazem. Ač v názvu tradičně nese označení FolkMáj, tedy akce květnová, uskutečnil se v prvním červencovém víkendu – viz oficiální pozvánky. Krásné prostředí na náměstíčku pod javornickým zámkem, pořádné letní vedro, větříkem hnané spršky fontány až pod stany, […]

Celý článek

Hudba z perónu

Posted by | 6 července

Okrašlovací spolek zlatohorský nám nejen poskytl klubovnu, ale také ve spolupráci s naším klubem uspořádal v sobotu 6. července 2024 od 14 hodin na nádraží ve Zlatých Horách príma folk a country odpoledne. Vedení hudební skupiny se ujal náš předseda Láďa. Celou akci nejvíce zařizoval Ivo Řehák, který je členem jak našeho klubu, tak i […]

Celý článek

Konečně máme klubovnu!

Posted by | 4 července

Za celou existenci Klubu přátel Zlatých Hor jsme nebyli schopni zajistit si nějakou klubovnu. Nyní, díky drobné pomoci a dobré spolupráci s Okrašlovacím spolkem zlatohorským, nám Jirka Pěčonka nabídl využití prázdných prostor ve staré a nepoužívané nádražní budově ve Zlatých Horách. Z našeho klubu patří největší díky za aktivitu zejména Ivu Řehákovi, který je nadšeným […]

Celý článek

Stěhování rumpálu

Posted by | 8 června

V sobotu 8. června 2024 dopoledne jsme se sešli na Ranči u Ferdy, kde měl náš předseda Láďa už schystanou originální dopravní soupravu. Tuto sestavu tvořil historický Robur Dobyvatel a za ním Láďou fortelně zhotovený podvozek pro přetěžký stařičký důlní rumpál – ruční těžní stroj. O jeho objevu a stěhování z horského hřebene jsme již […]

Celý článek

Zlatohorská mystéria

ZÁBAVA - TAJEMSTVÍ - VÝLETY Trochu hra, trochu sranda, zkrátka zábava pro výletníky na túře i v posteli

Chceme se s Vámi podělat o záhady, které se našemu badatelskému týmu KPZH prozatím podařilo rozluštit v kancionálu zlatohorském. Pokud dokážete uchovat tajemství, aby i další měli možnost odhalovat záhady, pusťte se na cestu phravého záhadologa.

Navštívíte zajímavá místa Zlatohorska a přitom se pobavíte. Pusťte se do luštění, které vás navede k oněm tajemným místům. I když neobjevíte ta největší mystéria, odměnou vám bude přinejmenším poznání zdejší krajiny a jejích podivuhodných zákoutí. Jistě získáte i řadu nových zajímavých informací a zážitků. Pro ty nejvytrvalejší ovšem bude i … huhu!

Zasvěcení do největších tajemství, která … aha, a to už nesmíme prozradit.

Jste-li jen krátkodobými výletníky na Zlatohorsko, cestu nemusíte absolvovat celou. Lze vybrat kteroukoli část a tajemná místa si můžete vybírat dle vlastích zájmů jen tak pro zábavu. Třeba jen jediné.

Pomůckou, kterou budete potřebovat k luštění tajemství, je zdánlivě úplně ztřeštěná kniha Horování pro kahancové písně a tance (ISBN 978-80-7225-375-3). Můžete ji koupit při svém výletu na Zlatohorsku ve zlatohorském infocentru, v sanatoriu Edel, nebo v hotelu Praděd-Thamm ve Zlatých Horách či si ji vyžádat přes náš klub. Nebo přímo u vydavatele, či v několika dalších vydavatelstvích, nebo např. přes Heureku.

Avšak i bez této knihy můžete přistoupit k prvnímu pokynu pro zahájení dobrodružné výpravy.

Nebojte se. Jen neznalí těchto tajemství tvrdí, že to nejsou mystéria, ale mizéria.

Náš badatelský tým už velkou část mystérií vyluštil a záhadná vodítka k nim rozmístil po krajině tak, jak pravděpodobně byla i v onen čas. Dosud se nám však nepodařilo určit čas onen.

První pokyn:

Chcete-li se vydat na napínavou cestu po Zlatohorsku, jděte do

Údolí ztracených štol.

Hledejte tabuli, která pojednává o kořenech pověr.

Mimo jiné je na tabuli mystický kruhový obrázek, kolem něhož je napsána latinská věta. Tato věta je uvedena také v textu tabule, a to jak latinsky, tak i česky. Věta je návodem k hledání jednoho z největších tajemství starých mudrců. Iniciály této latinské věty tvoří zajímavou zkratku. Zkratka oné tajemné latinské věty je slovem, které hledáme. Pomocí tohoto slova vytvoříte heslo pro odemčení skryté knihy.

POZOR! Heslo pro odemčení skryté knihy vznikne dvojitým zápisem onoho z tabule zjištěného slova následovně:

Zjištěný tajemný výraz nejprve napíšete malými písmeny a hned za to bez mezery písmeny velkými.

Příklad: Zjištěné slovo (ta zkratka) např. zní „Pecka“. Heslo tedy vytvoříte takto “peckaPECKA“. Upozornění: Ostatní hesla se netvoří tímto způsobem. Jejich tvorbu naleznete ve skryté knize.

Tímto heslem odemknete níže zobrazenou skrytou knihu = klíč k luštění. Skrytá kniha obsahuje návod, jak získávat klíče k mystériím kancionálu:

SKRYTÁ KNIHA

(Pokud použijete veřejný počítač, vždy ke stránkám přistupujte v anonymním/inPrivate režimu příp. smažte historii procházení.)

Až pochopíte, jak používat skrytou knihu, můžete poklepáním na obrázek s šedivým pozadím otevřít článek s popisem místa, na které se máte vydat a jak tam získat další heslo. Tentýž obrázek s modrým pozadím vám po návštěvě místa poodhalí tajemství. Odkazy na jednotlivá mystéria a jejich odhalování jsou skryta pod obrázky zde:

Řešení případných obtíží se zadáváním hesel: (snad to nebude třeba ) Vždy po zadání hesla vyčkejte až se stránka znovu načte. Pokud se vám zdá, že webová stránka na heslo nereaguje, ačkoli jste správné heslo určitě zadali a stránku odemkli, po zadání a odemčení stránku znovu načtěte následovně: Na počítači stisknutím Ctrl-F5, na telefonu znovunačtením obsahu pomocí příslušné ikony (zpravidla ikona rotující šipky). Zcela ojediněle u některých telefonů musíte někdy zavřít prohlížeč a znovu otevřít, aby se odemčená stránka načetla.

Údajně důlní duch Arnulf, jak jej dosti shodně zachytilo několik pozorovatelů, když na ně v podzemí nečekaně jukl. Nebudete věřit – je tam! Vyfotili jsme ho! Budete-li důkladní, také ho najdete u jednoho mysteriózního místa!

O zlatohorském kancionálu máme i písemný záznam vědecké konference na toto téma. To jasně dokládá, že to není žádná prča!

Jak známo, pod svícnem bývá tma. A jak nejlépe skrýt tajemství, než tam, kde by je nikdo nehledal. Tady jste záhadám na správné stopě!

Výbor klubu

 

 • Jiřina Holková -Žoržet

  pokladník

  zvesela se činím

  • Miroslav Petřík st.

   člen výboru

   tvořit pořádek a libá zákoutí na horách mi pomáhá dělat pořádek a libě v duši.

   • Danuše /Patáková

    pověřený člen výboru

    s úsměvem naslouchám : )

    • Spolupracujte s námi

     Chcete nás pozdravit? Chcete se dozvědět něco o Zlatohorsku? Zavolejte nám nebo nám napište e-mail a my Vám rádi odpovíme.

     Kontakt viz níže.
     Jste našimi fanoušky? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.

     Nestojí to nic navíc!

     přihlášení /registrace ZDE

     Klub přátel Zlatých Hor z.s.

     Myslbekova 471, Zlaté Hory 793 76

     tel: 420 603 249 551, e-mail: kpzh[na]kpzh.cz

     IČ: 452 35 082, ID datové schránky: 3usuxuv

     Bankovní spojení: 2800331616 / 2010 FIO banka

     zapsán ve spolkovém rejstříku, vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl L, vložka 12737

     Objednávky, prohlídky, přednášky, vystoupení a naše produkty  ZDE

     Jste našimi fanoušky? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz

     Část z vaší útraty půjde na naši podporu.

     Nestojí to nic navíc!

     odkazy