Škála klubových činností

Klubová činnost má celou řadu aspektů a zaměření. Pro přehled ji lze rozdělit do nezávazných zájmových sekcí.

Historie a muzejní činnost

Jak se můžete dočíst v článku o historii klubu, činnost KPZH prakticky inicializovala snaha o vytvoření městského muzea. Poté, co se myšlenka stala skutkem, navrhl KPZH vznik hornického skanzenu a po realizaci prvních kroků se snaží o vytvoření historických řemeslných dílen.

Jelikož s žádostmi u města Zlaté Hory klub neuspěl, zřídil tkalcovské muzeum na Rejvízu, které také provozuje. Zde si můžete sami zapříst, zatkalcovat a seznámíte se i s celou řadou zajímavostí. Ochutnáte zvláštní čaj, či zkusíte si uhádnout, k čemu daný předmět sloužil.  

Jesenický folklór - kahancové tance

Při rekonstrukci hotelu Praděd objevili členové KPZH tajemný kancionál, obsahující starodávné místní písně a tance – holaryjky a dupáky, či zkráceně jen holadupky. Byl zřízen badatelský tým, jenž má za cíl uvést tento dávno zapomenutý folkór opět k životu. Bylo však zjištěno, že kancionál obsahuje i celou řadu podivuhodných tajemství.

Sběratelská činnost

Členové se věnují sběratelství starých pohlednic, mincí a předmětů, které upomínají na zdejší region. Mnohé z nich zdobí městské muzeum nebo se v kopiích neřízeně šíří www prostorem.

NABÍZÍME  také řadu výrobků, upomínek, návštěvu našeho muzea, štoly, výuku místního folklóru a další. Viz naše nabídka ZDE.

Obnova památek a zastavení

K těmto činnostem patří zejména záchrana rozhledny na Biskupské kupě, vystavění zvoničky u sv. Antoníčka na Rožmitále, obnova odpočívadla „u hříbku“ v zatáčce pod Rejvízem (ve spolupráci s Lesy ČR), vybudování Heegerovy vyhlídky, Wolfova okruhu, obnova pramenů, stezek, laviček atp. Nejvíce těchto prací bylo vykonáno během provozu rozhledny na Biskupské kupě. V poslední době se jedná zejména o záchranu památkově chráněného nejstaršího zlatorudného dolu Marie Pomocná I 

Životní prostředí, poznávání a turistika

Tato oblast se dotýká i všech ostatních činností. Patří sem i záchrana krasové jeskyně a jejích okřídlených obyvatel, sběr bylin a tradiční vaření a ochutnávky čajů, tvorba naučných stezek, tištěných průvodců a informačních tabulí, pořádání veselých akcí, jako je např. „Z Pradědu na Praděd“ atd.

Literatura a umění

Někteří členové klubu jsou čilými pisateli literatury a dopisovateli různých místních časopisů. Široko daleko nejznámějším klubovým psavcem je Sotiris Joanidis, neopomenutelným tvůrcem je také Josef Šmoldas, a to i jako výtvarník, fotograf či kameraman.  K našim členům patří i autorka detektivky či veselý poeta i hudebníci.