Zlatohorská masopustní veselice 2023

Posted by | · · · · · · · | B) Akce KPZH

V sobotu 18. února 2023 jsme se v 10 hodin sešli před kostelem ve Zlatých Horách, roztopili udírnu, rozdali texty zdejších masopustních popěvků a za obecného veselí jsme vyrazili směrem k fontáně, kde si první dívky a paňmámy zatancovaly s medvědem, aby svým rodinám a domácnostem, jakož i samy sobě, zajistily štěstí, zdraví a dobrou náladu v tomto roce. Přestože bylo hlášeno větrné a deštivé počasí, dorazilo dostatek masopustníků, takže průvod byl docela zdobný.

Nechyběla tradiční pojízdná notně kouřící udírna a v průvodu drncal také vozík se zásobami.

Samozřejmě hlavními postavami byli medvěd (symbol síly a dobré nálady) a rudá důlní chobotnice (symbol všeho nemravného a zlého). Medvěd předává svou jadrnou zdravou sílu při tanci a chobotnice umožňuje zbavit se zlého tím, že pod roztočenou chobotnicí proběhnete, nedáte se lapit jejími chapadly a přitom si přejete, čeho byste se chtěli zbavit. Chobotnice má nejraději, když se zbavíte koláčků, slivovičky, jitrničky, jelítka, či čehokoli dobrého k jídlu a pití.

Masopustní taškařice vyvrcholila na nádraží, odkud bylo jádro masopustníků převezeno do Ondřejovic, kde veselice vygradovala na zámečku Doubrava štědrým uvítáním na zápraží, tancovačkou, gulášovačkou a závěrečným perfektním muzikantským zakončením, o něž se postarali sami Ondřejovičáci.

Fotogalerii zatím chystáme – čekáme na dodání fotografií a budeme ji aktualizovat. Ve fotogalerii najdete podsložky s všemožnými fotografiemi dle autorů i vybrané fotografie, které jsou seřazeny a popsány tak, aby podaly stručný obrazový průběh akce ZDE.

Masopustní tanec s medvědem před zdravotním střediskem

No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.