Jesenický fórglór na Ostravsku

Posted by | · · · · | E) Kahancové tance

V roce 2022 po covidové pauze opět vystoupily Kahancové tance na ostravské Májové Plesné.

Ta byla zahájena dramatickým vztyčováním máje. Máj tvořil ohromný nazdobený smrk, takže jeho vztyčení bylo setsakramentsky obtížné a dramatické. Ale plesajícím Plesňanům se to díky perfektní průpravě zdařilo na výbornou a nikdo nebyl zabit.

Slavnosti byly opět rozloženy do dvou dnů. Sobota byla vyhrazena hudbě tvrdšího charakteru a neděle pak folklóru. Jelikož u Kahancových tanců pořadatelé zřejmě usoudili, že se jedná o folklór tvrdšího charakteru, celé slavnosti byly v sobotu zahájeny právě vystoupením našeho fórglórního badatelského týmu. Badatelé neponechali nic náhodě a připravili si i ukázky ladění místních hydraulicko-strunných nástrojů (varyt), neboť mnozí z nás byli indisponováni čerstvými stavy pooperačními, páteřními, bezpáteřními i stavy jinými. Z toho důvodu bylo velmi obtížné sestavit skupiny, které by v choreografii odolávaly např. naskočení kamaráda na bolavá záda.

Vše ale dopadlo na výbornou a vy se můžete podívat na pár snímků v naší fotogalerii ZDE.

Ještě poznámka. Poté, co jsme vyslechli několikahodinový oficiální projev pana poslance A. Babiše v poslanecké sněmovně při navrhování zákonů, kde dlouze hovořil o pravidelném osahávání varlat, máme za to, že určitě sledoval naše předvádění rázovitých nástrojů. Avšak popletl si varyta s varlaty. Neb je jasné, že pro naladění varyta je nutno mít tento nástroj velmi dobře osahán. Není to jen tak šup-lup!


No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.