Kahancové tance v Zastávce u Brna

Posted by | · · · · · · · · · · | E) Kahancové tance

Regionální informační centrum v Zastávce u Brna pořádá každoročně Hornické slavnosti. Tentokrát pořadatelé pozvali i fórglórní soubor kahancových tanců KPZH. Do Zastávky, která dříve slula jako Boží požehnání, jsme vyrazili již v pátek 17.9.2021, abychom si místní atmosféry užili a seznámili se s obcí, kde jsme dosud nebyli. Samá pozitiva! Byli jsme nadšení. Pořadatelům patří obdiv a náš dík.

Zastávka patří k Rosicko-Oslavanskému černouhelnému revíru. Avšak už tam není žádná činná šachta. Tak se pořadatelé činili, aby to černým uhlím všude jen hrálo. Napekli černé rohlíky, vařili černé latté, prodávali černé mýdlo, černou cukrovou vatu a předvedli množství dalších veselých i užitečných nápadů. Program byl nabitý a probíhal na několika místech současně, aby se lidé mohli rozptýlit a zdravotním opatřením bylo učiněno zadost. Jezdily speciální historické vlaky, probíhaly ukázky historické automobilové vojenské techniky, hrálo se divadlo, spousta soutěží pro děti, stále běžela prezentace v RIC (regionální informační centrum), za hospodou vyhrávala cimbálovka a koštovala se vína a burčák, a před hospodou probíhal hlavní program s množstvím kapel, šejkrovacím mistrem a dalším bohatým programem.

Nejvíc nás asi oslnil Václav Kolář, šestinásobný mistr světa v biketrialu v hlavní kategorii Elite. Vypadalo to, jakoby dokázal eliminovat zemskou přitažlivost.

Naše kahancové tance měly dvě vystoupení. Dopoledne i odpoledne. A navečer jsme ještě byli vyžádáni k výuce jesenických tanců, což jsme s chutí provedli. Pár obrázků z našeho pobytu v Zastávce najdete v naší fotogalerii (ideální je pustit si prezentaci, kde si můžete průběžně upravovat rychlost promítání i velikost snímků). Největším zádrhelem bylo, že jsme nenašli důležité červené trenýrky. Ale Papek je za pomoci dalších kahancovníků hbitě spíchnul, jen se od jehly čadilo.

Zahájení našich tanců je zachyceno na foťák s ořezanými basy, takže kvalitu zvuku omluvte. Další ukázka hrdinské plujky plavné je na tom podobně. Ale třeba se také zasmějete.


No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.