Masopust 2022

Posted by | · · · · · · · · · | B) Akce KPZH

Masopust roku 2022 byl poznamenán nejen stále trvající covidovou pandemií (byť na ústupu), ale zejména čerstvě zahájenou válkou na Ukrajině, zapříčiněnou neuvěřitelnou ruskou agresí. Proto jsme váhali, zda není nemravné se veselit, když jinde lidé trpí.

Rozhodli jsme se ale, že pasivita není správný přístup k jakýmkoli problémům. Zdejší masopustní tradice velí vynést za všeobecného veselí rudou chobotnici – symbol všeho zla – z obce ven a přát všem lidem štěstí a zdraví, rozdávat štědrost a radost.

Proto jsme se sešli v sobotu 26.2.2022 před kostelem, exhumovali jsme obludnou důlní chobotnici, zbavili ji natáček, kterými si onduluje chapadla v době nečinnosti, rozdali masopustní zpěvníčky a v rámci možností naladili hrdla jaře prohřívacími nápoji. Nejdéle trvalo rozvášnění pojízdné udírny, avšak i to se zdařilo a z komínku brzy začala stoupat omamná vůně.

Na začátku to vypadalo, že účast bude prachbídná a nikdo nepřijde. Postupně se ale lid nasbíral, byť masek bylo výrazně méně, než v minulých ročnících. Přesto byla nálada výborná a během průvodu se ještě zlepšovala. Kvůli možné infekci jsme se vzdali návštěv v domácnosti a udělali si plánovaná zastavení u zlatohorské fontány, na sídlišti, před domovem důchodců a na nádraží. Na sídlišti se od hlavního průvodu oddělily masky z Edelu, takže průvod pokračoval mírně ochuzen o vizuální efekty, avšak o to srdečněji hlaholil. Cestou si dokonce několikrát skočil s paňmámami z okolních domů. Mnozí přinesli občerstvení, což se nejvíc projevilo na nádraží.

Poté opět zmenšená část průvodu pokračovala ve vývozu chobotnice z obce vlakem. Nálada stoupala úměrně spádu trati. V Ondřejovicích byl uvítán nemrav ovacemi a tance s medvědem byly ještě častější. Průvod končil slavností v zámečku Doubrava, kde se účastníci obětovali, nemravnou chobotnici zkonzumovali v octovém nálevu, a tím zbavili zdejší svět nemocí, zimy, a všech dalších nešvarů a nemravností. Není však jisté, zda takto likvidovaný nemrav pak nepůsobí na konzumenty.

Výběr fotografií, který přiblíží atmosféru naleznete ZDE a níže uvedené (sice nekvalitní, ale výstižné) video Vám přiblíží, jak dochází k tanci s medvědem.


No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.