Masopust 2024

Posted by | · · · · · | B) Akce KPZH

V roce 2024 připadl náš masopustní průvod na sobotu 10. února. Byl to určitě ten nejteplejší masopustní průvod, jaký jsme dosud zažili. Počasí prý bylo v tento den nejteplejší minimálně za posledních 10 let. Teploty se šplhaly k 15 stupňům Celsiovy stupnice.

Tradičně jsme startovali v 10 hod. od kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách. Letos se nás sešlo sice výrazně méně, protože se mnoho rodičů s dětmi účastnilo karnevalu na ledě, než mnohem náročnějšího tradičního masopustního průvodu. To ale rozhodně nemělo vliv na parádní atmosféru a veselou náladu masopustníků. Z pod kostela jsme opět vydolovali hrůzostrašnou důlní chobotnici Herdu. Její schopností je zbavovat lidi nemravu. A takto nasáklou naším nemravem chobotnici tradičně vyvezeme ven z města do Ondřejovic, kde ji zase konzumujeme na kyselo, abychom náhodou něčeho dobrého nepozbyli.

Cesta Zlatými Horami vyvrcholila na nádraží, kde se Jirka Pěčonka s mnoha dalšími postarali o úžasné masopustní občerstvení a veselou pohodu. Díky jemu i všem, kteří svým přispěním podpořili tuto tradiční akci!

Tradiční tance s medvědem nesmí chybět při masopustním průvodu

Na každém zastavení samozřejmě tancovaly paňmámy, slečny i malá děvčátka s medvědem, neboť takový tanec zaručeně přináší štěstí a zdraví na rok dopředu. Z nádraží se pak průvod rozdělil. Část s vozíky a stále hořící pojízdnou udírnou se přemístila auty a část s hudebními nástroji a důlní chobotnicí Herdou jela zlatohorským expresem do Ondřejovic, kde se opět obě části spojily k dalšímu pochodu prokládanému medvědími tanci. Jen odpočinků muselo přibýt, protože tak dlouhý průvod je opravdu náročný.

Průvod zakončil svůj pochod v Ondřejovicích na Doubravě, kde nás srdečně a tradičně masopustně vítali majitelé. Pivečko, guláš, koláčky, zpěvy, tanečky – zkrátka pořádné masopustní veselí.

Děkujeme všem, kteří nám poskytli fotografie k zveřejnění. Zejména Pavel Pišl, Hanka Pavlíková a Milada Machová zaslali své postřehy bleskově. Díky! Fotky v naší fotogalerii ZDE.

Na závěr jedna pozitivní a radostná zpráva: od středy se už zase můžeme postit : )

… a za rok zase na shledanou v masopustním průvodu!

No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.