Náš klub tkalcoval v Muzeu páry v Žamberku

Posted by | · · · | B) Akce KPZH · D) Tkalcovna

Sobota 28. září 2024 - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ a Tkalcovna Klubu přátel Zlatých Hor v Muzeu páry

Podobně jako před 16. lety, kdy na pozvánce stálo: “Vstupte, dveře se otevřely“. Tehdy se našemu klubu podařilo spolu s farností Zlaté Hory otevřít dveře rejvízské fary a předvádět pozůstatky někdejšího slavného tkalcovského řemesla na Zlatohorsku.

V letošním roce jsme předváděli ukázky tkaní koberečků ze starých látek, příp. zbytků vlny a ruční předení lněné nitky na kolovrátku v jedinečném muzeu starých strojů v Žamberku v Orlických Horách.

Naši členové předvádějí práci na kolovratu a tkalcovském stavu v Muzeu páry v Žamberku

V muzeu, kde venku jezdí parní vlaky s cestujícími, opravdové parní válce, parní hasičské stříkačky, parní nákladní auto „Sentinel“, parní mlátička mlátí snopy obilí, parní osobní auta zvučných jmen výrobců se téměř bezhlučně prohání po okolí stejně jako ukázky parních motorek, které pouze zasyčí, když odpustí páru. V muzeu, kde v přízemí běží „stabilák“ parní stroj (úžasné síly zdroj), který pomocí důmyslně zavěšených řemenic (transmisí) a samozřejmě plochými řemeny pohání stolařské stroje v přízemí, dále dodává stropním prostupem točivou sílu do horního patra, kde současně pohání strojírenské stroje, jaké si jen dokážete představit.

V den otevřených dveří je tak vše funkční a dokonce obsluhované mistry řemesel v dobovém oblečení. Patru s textilní expozicí vévodí historický složitý hedvábnický stav (žakár) a na druhé straně sálu bývalý klubový plátnový stav z rejvízské tkalcovny, na jakých se tkávalo v jesenickém i zlatohorském Moravolenu.

Také zde běží hojně obdivovaný stroj na výrobu ponožek a hned vedle upoutával pozornost vrčící kolovrat a tkalcovský stav z naší dnešní expozice na Zlatohorském nádraží. Převažovaly užaslé výkřiky typu: „funkční kolovrat jsem v životě neviděl“, dále: „Děti vidíte, takhle se živila Zlatovláska!“

Tolik dětí s vyvalenýma očima asi nikde jinde neuvidíte. Na mnohdy bezbřehý všekritizující pohled zvyklí dospěláci, naopak pořád, nutno podotknout že marně, hledali atributy tkalcovských babizen. Až vysvětlení, že babizny se dopracovaly ke svému typickému znetvoření celoživotním předením a tomu, že se jednodenní předváděčka nevyrovná, je uklidnilo, některé natolik, že opět vážně zvažovali pořízení podobného kolovrátku, když viděli, jak lehce lze upříst pěknou nitku.

Pořadatelé pamatovali také na různě rozmístěné stany s občerstvením, protože celodenní vstupenka i množství různých exponátů vyžadovaly také čas na strávení zážitků a odpočinek. Návštěvníků bylo tolik, že jsme stěží urvali pár minut na oběd a vůbec celých osm hodin výstavní doby uteklo jako voda, kolem které jsme jeli domů, tkát další koberce na příští rok. Návrat přes Hanušovice do Jeseníku nás opět vrátil do povodňové reality, od které jsme si na chvilku odpočinuli.

Na příští rok se chystají nejméně dva dny, kde by nás pořadatelé opět rádi viděli, a to v květnu a zase v říjnu. Více informací o žambereckém Muzeu páry sledujte na: https://www.starestroje.eu/tematicke-akce

A samozřejmě na našem webu KPZH.cz


No Comments

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.