Zlatohorská hudební horečka – večer pro veřejnost 2016
V pátek 29. dubna 2016 provázel principál našeho badatelského týmu Kahancových tanců účastníky Zlatohorské hudební horečky (viz dále) k Velkému mechovému jezírku také kolem památníku obětem první světové války. U jezírka jsme pak slyšeli úryvky z badatelské publikace o vzniku Velkého mechového jezírka, duchu Gillovi a zejména pak o morálních následcích a zvláštním pokrmu zdejších horníků. Zazněla také strašidelná balada „Duch Gill“.
Den nato, v sobotu 30.4. 2016 od 19:30 hod v sále Penzionu Rejvíz (http://rejviz.com) jsme zažili večer plný hudby a tance, okořeněný trochou výuky a osvěty. Akce proběhla v rámci hudební dílny „Zlatohorská hudební horečka„, kterou pořádají každoročně lektoři Ondra Kozák, Karel Začal a Vít Hanulík.
V první části večera vystoupila exkluzivní sestava lektorů dílny a dvou hostů (Vítek Hanulík – mandolína, zpěv; Karel Začal – dobro, zpěv; Ondra Kozák – kytara, housle, zpěv; Ralph Schut – banjo, kytara, zpěv; Pavel Tim Duda – kontrabas), která se pro tuto příležitost pojmenovala Bluegrass Models. Jednalo se o komentované vystoupení skupiny v klasickém bluegrassovém obsazení, zazněly tradiční i netradiční skladby, rychlé i pomalé, každopádně plné energie a nadšení ze společného muzicírování. To vše bylo proloženo laskavě humorným a nevtíravě naučným průvodním slovem. Odkazy na skupiny a projekty participujících hudebníků: http://www.g-runs.com/, https://www.reverbnation.com/highrevoltage, http://www.zacal.net/, http://ondrakozak.com/.
Večírek pokračoval vystoupením členů Badatelského týmu Klubu přátel Zlatých Hor, kteří své folklórní vystoupení úspěšně představují pod názvem Kahancové tance. Jedná se o prezentaci originálních jesenických choreografií a tanců za zvuků jediného původního jesenického folklóru, to vše ve více či ještě více humorném duchu. Část vystoupení byla zasvěcena výuce několika jednoduchých kroků pro všechny, kteří beznadějně propadnou horování pro kahancové písně a tance. Propadlo však málo. Na místě byla k zakoupení patafyzikálně hermeneutická badatelská publikace obsahující většinu lihových písňových textů, pohádku, klíč k záhadám zlatohorského kancionálu Praděd a především inteligentní zábavu, a zejména také klubové dvoj-CD originálního jesenického folklóru. Duch Gill, jenž bubnoval na stole, sklidil při odchodu potlesk sálu ve stoje.
Pár obrázků z akce na: fotky.kpzh.cz
Záznam z vystoupení kahancovníků naleznete ZDE.
Po těchto pódiových a parketových vystoupeních se rozpoutal neformální jam-session, do kterého se zapojili všichni aktivní i pasivní hudebníci dle svých dispozic a možností.
No Comments